Összegyűjtöttük a leghasznosabb és leggyakrabban elhangzó kérdéseket. További kérdések esetén keressetek bennünket bátran elérhetőségeink bármelyikén.
A legjobb az lenne, ha minden étkezés után meg tudnánk mosni fogainkat – mivel a fogszuvasodást okozó baktériumok az ételeinkben lévő szénhidrátokat használják fel. Természetesen ez általában nem kivitelezhető, ezért azt tanácsoljuk, hogy a főétkezések után, de legalább naponta 2-szer (reggel és este) célszerű alaposan megtisztítani fogainkat. Egy fogmosás időtartama legalább 2-3 percig tartson! Azonban a hatékonyság szempontjából alapvetően fontos a fogmosás technikája. Az emberek többsége vízszintes, előre-hátra sikáló mozgással mos fogat. Így azonban csak kevés lepedéket tudunk eltávolítani és még a fognyaki kopások kialakulását is elősegítjük. A legjobb, ha apró, körkörös mozdulatokkal próbáljuk megtisztítani a fogaink felszínét, közepes erővel nyomva a fogkefét. Célszerű mindig azonos sorrend szerint haladni, így elkerülhető, hogy valamelyik fogcsoportot, vagy felszínt kihagyjuk. A fogközeink tisztítását a fogíny felőli seprő mozdulatokkal tudjuk elősegíteni. A fogközök tökéletes tisztántartása azonban csak fogselyemmel lehetséges.
Hagyományos kézi fogkefék közül márkától függetlenül általában mindenkinek a közepes keménységű (medium) használata ajánlott. Speciális esetben, ha a páciensnek fogágybetegsége, ínygyulladása, vagy éppen ínyvisszahúzódása van, általában puha sörtéjű fogkefe javasolt.
Az elektromos fogkefével kísérletekkel igazoltan a legtöbb ember több lepedéket tud eltávolítani fogairól, mint a hagyományos kézi fogkefékkel. Az oszcilláló mozgással, illetve a szónikus rezgés elvén tisztító fogkefék egyaránt hatékonyak.
Általában háromhavonta javasolt lecserélni fogkefénket, napi 2-3 használat esetén. Egyes fogkeféken (főleg elektromos fogkefék cserélhető fejeinél) indikátor csík jelzi a sörték elhasználódásának idejét.
A mai modern érzéstelenítő szerek és technika birtokában elérhető, hogy egyik fogorvosi-szájsebészeti beavatkozás sem fáj. A páciensnek maximum az érzéstelenítés során előforduló minimális kellemetlenséget (feszítő érzés) kell elviselnie.
Természetesen nincs két egyforma fogászati kezelés, ezért annak időtartamát előre megmondani pontosan nem lehet. Ennek ellenére törekszünk beavatkozásainkat úgy irányítani, hogy azok pácienseink számára kényelmesen elviselhetőek legyenek, ne jelentsenek megterhelést.
A szájhihiénes kezelés mindenki számára legalább évente egyszer ajánlott. Magában foglalja a fogkőeltávolítást és polírozást. Professzionális fogtisztítás esetén ezen felül az apró elszíneződéseket homokfúvó segítségével távolítjuk el. A rendszeres szájhigiénés kezeléssel, valamint a megfelelő otthoni szájápolással elkerülhetjük a fogínygyulladás és a fogágybetegség (ún. parodontitis) kialakulását. Utóbbi súlyosabb esetben foglazulással, fogelvesztéssel járhat. A fogkő továbbá kellemetlen szájszagot okozhat és baktériumtartalma elősegítheti a fogszuvasodás kialakulását is.
Az ún. láthatatlan fogszabályozás egy forradalmian új módszer a fogszabályozásban. Ennek során a fogak mozgatása egy kivehető átlátszó műanyag sín segítségével történik. A sín egyszerűen felhelyezhető, a kezelés alatt egész nap hordani kell, de étkezéskor és fogmosáskor levehető. Teljesen átlátszó, ezért csak nagyon közelről vehető észre. Számítógépes tervezést követően háromdimenziós nyomtatással készül, a kezelés előre megtervezhető, kontrollálható. Az eljárás első megvalósítója az amerikai invisalign.